Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej

Waszulki

CO?

 

Inicjatywa „Centrum Przyrody Waszulki" stanowi połączenie dwóch rodzajów działań: utworzenia niezbędnej infrastruktury edukacyjnej oraz prowadzenie działalności edukacyjnej, w tym zwłaszcza w zakresie edukacji ekologicznej. W ramach drugiego o rodzaju działań przeprowadzone zostaną warsztaty dla młodzieży szkolnej polegające na zbadaniu i opisaniu zasobów przyrody oraz zbadaniu stanu środowiska. Wyniki działalności badawczej zostaną zaprezentowane w formie wystawy w Centrum Przyrody, a dla zapewnienia lepszego przekazu treści płynących z wystawy młodzież przeprowadzi mini-warsztaty dla mieszkańców wsi. Wszystko to dziać się będzie w Centrum Przyrody Waszulki powstającym w ramach niniejszego projektu (namiot 8 x 12 m wraz z drewnianą podłogą, nagrzewnicą powietrza i niezbędnym wyposażeniem - półki, regały, antyramy, etc.). Dzięki projektowi Waszulki będą miały miejsce tak do prowadzenia działalności edukacyjnej, jak i do realizacji działań na rzecz integracji społecznej.

 

 

KTO?

 

Projekt przygotowany został przez Stowarzyszenie „Robimy Bo Chcemy". Stowarzyszenie powstało w 2012 roku i do tej pory zdążyło już zrealizować m.in.:

  • projekt „Bądź przykładem" (01.05.-31.08.2015), współfinansowany ze środków Programu „Działaj Lokalnie 2015", w ramach którego przez 6 dni w trzech sołectwach gminy Nidzica były przeprowadzone warsztaty edukacyjno-prozdrowotne dla około 40 osób w zakresie kształtowania zachowań w sytuacjach zagrażających życiu oraz na temat Nordic Walking. Punktem kulminacyjnym był zorganizowany przez Stowarzyszenie „I Marsz po zdrowie" w gminie Nidzica (marsz z kijkami). Dodatkową atrakcją tego dnia było otwarcie oznakowanego szlaku do chodzenia z kijkami na terenie sołectwa Waszulki.
  • projekt „Masz chęć, to do integracji Waszulek się wkręć" (01.06.-31.08.2013), współfinansowany ze środków Programu „Działaj Lokalnie VIII".
  • projekt „Sport i edukacja to dla małych i dużych motywacja" realizowany w terminie 01.08.-31.12.2013 w ramach programu „Młodzież w działaniu" Akcja 1.2. - Inicjatywy Młodzieżowe. Tematyka projektu dotyczyła głównie edukacji poprzez sport i zajęcia na świeżym powietrzu oraz zagospodarowania wolnego czasu młodzieży.

Prezes Stowarzyszenia i zarazem Sołtysem sołectwa Waszulki jest także jedną z inicjatorek projektu „Nowa perspektywa" (POKL, Działanie 6.3) realizowanego w 2012r na terenie sołectwa, w ramach którego zaktywizowano 12 bezrobotnych kobiet - każda z nich uzyskała nowy zawód.

 


GDZIE?

 

Waszulki, gm. Nidzica, woj. warmińsko-mazurskie

 

 

KIEDY?

 

III - IV kwartał 2015

 

 

AKTUALNOŚCI

 

Na koniec zostało zamontowanie tablicy pamiątkowej. Każdy wkręcił swoją śrubkę: Ania Lewikowska – autorka inicjatywy, Katarzyna Siwkowska i Aleksandra Czarnecka - przedstawicielki NFOŚiGW, czyli donatora oraz Krzysztof Lipiński z Fundacji EFRWP, a więc beneficjent i operator przedsięwzięcia.

 

Trzeci i czwarty warsztat był bliżej natury. Wybraliśmy się do lasu i zbieraliśmy ozdoby z natury, które potem posłużyły nam do wykonania tandemów. Zrobiliśmy karmniki dla ptaków i rozwiesiliśmy je w lesie. Uczyliśmy się jak rozróżniać drzewa i jak o nie dbać. Był też czas na eksperymenty przyrodnicze z wykorzystaniem zestawów do badań gleby, diagnozy wody i powietrza.

 

Pierwsze dwa warsztaty poświęciliśmy ekologii i recyklingowi. Rozmawialiśmy o wpływie  zanieczyszczeń na środowisko naturalne oraz o sposobach zapobiegania zanieczyszczeniu środowiska. Zastanawialiśmy się jak redukować odpady i jak je segregować. A na koniec podeszliśmy do tematu bardzo praktycznie, bo ze starych i niepotrzebnych materiałów czy odzieży uszyliśmy torby na zakupy. Wyszły świetnie!

 

Czas na warsztaty!

 

Teraz jeszcze tylko utwardzić parking i dostęp do Centrum Przyrody Waszulki będzie idealny.

 

Rozstawianie namiotu trwało do późnych godzin wieczornych, a pracę utrudniał deszcz i wiatr. Efekt całkiem niezły.

 

Uff, sprawa spadku terenu opanowana – można ułożyć podłogę i rozstawić namiot.

 

No i kolejne wyzwanie - spadek terenu. Podłogę trzeba podbudować betonowymi bloczkami, a panele połączyć łącznikami. Jak to zostanie zrobione, to już będzie można rozstawić namiot, który od jakiegoś czasu czeka już w garażu.

 

Nie łatwe to zadanie, ale w końcu wszystkie panele podłogi są gotowe. Trochę padało, więc praca się przeciągnęła. Lada dzień będzie można zamontować podłogę w zaplanowanym dla niej miejscu.

 

Drewno i materiały do wykonania podłogi zakupione. Czas na pracę fizyczną.

 

No cóż, gotowa drewniana podłoga okazała się droższa niż przewiduje budżet. Więc podłogę trzeba będzie wykonać samodzielnie.

 

Namiot i nagrzewnica zakupione. Czas na podłogę.

 

Zagłosuj na tę inicjatywę

Materiały do pobrania

Zobacz także