Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej

O programie

Misja Przyroda to cykl zajęć przyrodniczych dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, którego celem jest budowanie wśród młodzieży wiejskiej świadomości i poczucia odpowiedzialności za środowisko przyrodnicze własnego regionu i kraju. W ramach  zajęć  uczniowie wcielają się w rolę odkrywców i badaczy, poznając przy tym walory przyrodnicze wybranego Parku Narodowego i jego najbliższej okolicy.

 

Dzięki atrakcyjnej formule programu, łączącej naukę, gry i zajęcia terenowe, uczniowie szybciej i chętniej przyswajają wiedzę przyrodniczą. W I etapie programu wspólnie z nauczycielem  wyruszają na wyprawę do Parku Narodowego, w którym, korzystając z doświadczenia i wiedzy pracowników parku oraz jego zasobów, uczestniczą w zajęciach terenowych i doświadczeniach przyrodniczych. Jednocześnie, jako reporterzy gazety „Misja Przyr(g)oda", każdego dnia zamieszczają swoje relacje na specjalnie dedykowanym profilu na Facebooku. Z najciekawszych wpisów powstaje gazetka „Misja Przyr(g)oda", którą wydaje nasza Fundacja i przesyła do szkół w ramach podsumowania programu.

 

Po powrocie do szkoły uczniowie realizują projekt, którego celem jest zaprezentowanie walorów przyrodniczych najbliższej okolicy. Najciekawsze prace są publikowane pn. „Nieodkryte szlaki", jako dodatek do gazetki „Misja Przyr(g)oda".

 

 

Misja Przyroda to także:

  • wycieczki krajoznawcze w otoczeniu Parku Narodowego
  • gry i zabawy edukacyjne
  • projekty promujące bogactwo przyrodnicze własnego regionu
  • szkolenia metodyczne dla nauczycieli i pracowników dydaktycznych Parków Narodowych
  • konkursy z atrakcyjnym nagrodami

 

We wcześniejszych edycjach projektu, które były realizowane w 2013 i 2014 roku w 10 parkach narodowych, wzięło udział łącznie ponad 1100 uczniów. Przy realizacji projektu nasza Fundacja korzysta z zasobów Parków Narodowych oraz ich doświadczenia i metod badawczych w przekazywaniu wiedzy przyrodniczej.

 


Kontynuacją projektu jest projekt "Zupełnie inna lekcja przyrody" realizowany od 2016 r. w Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie. Więcej informacji tutaj.

 

 

 

 

 

 

 

Materiały do pobrania