Kolonia Boćki
CO?
Inicjatywa "Pszczeli ratownik" ma pomóc w przywróceniu zrównoważonego rozwoju w pszczelarstwie na terenie miejscowości Boćki. W ramach projektu powstanie mobilna pasieka, w ramach której zostanie zakupiona laweta i 20 szt. styropianowych uli w celu uratowania 20 pszczelich rodzin. Aby zapewnić odpowiednią ilość pożytku dla pszczół (tak tych ratowanych, jak i tych żyjących w 110 ulach na terenie miejscowości) powstanie 10 mini ogrodów roślin miododajnych. Będą one zlokalizowane w gospodarstwach o najodpowiedniejszych walorach dla ulokowania skupisk żerowych dla pszczół, czyli z dala od ruchliwych dróg, czy obszarów chemicznej, ochrony roślin stosowanych w rolnictwie. Stworzy to dogodne warunki dla rozwoju owadów zapylających. Obecność wędrownej pasieki daje także możliwość prowadzenia edukacji ekologicznej. Wędrowna pasieka będzie przewożona do miejsc, w których brakuje owadów zapylających. W wyniku pojawienia się pasieki w miejscu, gdzie do tej pory jej nie było, mieszkańcy będą musieli nauczyć się współpracować z pszczołami, tzn. zwracać szczególna uwagę na zabiegi chemiczne w gospodarstwach rolnych. Dzięki temu wzrośnie wiedza na temat pszczół i ich roli w środowisku oraz pszczelarstwa jako „zielonego, ginącego zawodu".
KTO?
Autorem inicjatywy jest nieformalna grupa działania pod nazwą "Boćkowska Pszczółka", która powstała, aby prowadzić działalność w zakresie zrównoważonego rozwoju nowych oraz ochrony istniejących rodzin pszczelich na terenie Kolonii Boćki. Obszar ten jest zasobny w roje pszczele, stanowiące wyjątkowe bogactwo regionu i źródło życia. Jednak od pewnego czasu obserwuje się nasilenie zjawisk, które mogą temu stanowi zagrozić. Z jednej strony jest to duży i niekontrolowany rozrost pasiek pszczelich na zbyt małym obszarze, bez zapewnienia właściwego dostępu do pożytków pszczelich. Z drugiej - intensyfikacja stosowania chemicznych środków ochrony roślin, zanieczyszczenie środowiska, zanik bioróżnorodności. Z tych względów koniecznym stało się podjęcie pilnych działań o charakterze ochronnym i informacyjnym, aby zapobiec wyginięciu pszczół w tym zakątku Podlasia. Zadania tego podjęła się właśnie „Boćkowska Pszczółka".
GDZIE?
Kolonia Boćki, gm. Boćki, woj. podlaskie
KIEDY?
IV kwartał 2015 - II kwartał 2016
AKTUALNOŚCI
Jest wędrowna pasieka i pięknie kwitną rośliny. Pszczela populacja w Kolonii Boćki powiększa się i równowaga w przyrodzie zachowana.
Zakupiono facelię błękitną, gorczycę białą i łubin żółty – ponad 900 kg nasion roślin jednorocznych. Do tego jeszcze 300 szt. roślin wieloletnich. Mieszkańcy wszystko posiali i posadzili. Teraz tylko czekać jak wzejdzie i zakwitnie.
Pomiędzy łapaniem pszczół i tworzeniem rodzin pszczelich trwa intensywna praca nad skomponowaniem odpowiednich mieszanek roślin miododajnych.
Wszystko na miejscu i wiosna przyszła. Teraz etap najtrudniejszy – zasiedlanie uli, ale damy radę.
Styropianowe ule i sprzęt pszczelarski zamówione. Czekamy na dostawę i na wiosnę, żeby zasiedlić ule i posiać miododajne rośliny.
Laweta do przewozu mobilnej pasieki zakupiona i zarejestrowana.
Materiały do pobrania
Zobacz także