Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej

Strona główna Aktualności Dobre praktyki w przetwórstwie farmerskim i rzemieślniczym

25.08.2017

Dobre praktyki w przetwórstwie farmerskim i rzemieślniczym


Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami projektu pt. „Upowszechnienie dobrych praktyk w farmerskiej produkcji sera", realizowanego przez naszą Fundację wspólnie ze Stowarzyszeniem Serowarów Rodzinnych i Polską Izbą Produktu Regionalnego i Lokalnego.

 

W ramach projektu, który potrwa do 15 października br., zaplanowane są m.in. seminaria dla małych producentów rolnych oraz spotkania dla powiatowych lekarzy weterynarii. Ich uczestnicy zapoznają się dobrymi praktykami weterynaryjnymi w farmerskim przetwórstwie sera zawartymi w „Poradniku Dobrych Praktyk Higienicznych Wytwarzania Serów i Innych Produktów Mleczarskich w Farmerskim Przetwórstwie Mleka".

 

Poradnik, który zostanie wydany w ramach projektu, jest skierowany do małych podmiotów działających na rynku spożywczym na niewielką skalę (przetwórstwo farmerskie i rzemieślnicze) i koncentruje się na elementach procesu produkcji przetworów mlecznych niosących ryzyko zagrożenia zdrowotnego, mogącego negatywnie oddziaływać na bezpieczeństwo konsumentów. Osoby, które wezmą udział w spotkaniach, otrzymają egzemplarz Poradnika oraz dowiedzą się, jak należy z niego efektywnie korzystać, aby ich produkty były w pełni bezpieczne dla zdrowia ich klientów.

 

Szczegółowe informacje nt. operacji można znaleźć tutaj: Upowszechnienie dobrych praktyk w farmerskiej produkcji sera

 

Zapraszamy również do odwiedzenia strony operacji: www.serowarzyrodzinni.pl

 

 

Operacja realizowana w ramach Planu działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Odwiedź portal KSOW - www.ksow.pl

Zostań Partnerem Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich.

 

 


wróć do aktualności