Uczniowie ze szczecińskiego liceum – w ramach nagrody w konkursie „Droga ku wolności” – udali się do Budapesztu. Ich koledzy z Węgier odwiedzili Warszawę i Szczecin. Międzynarodowy projekt historyczny, który nasza Fundacja realizowała we współpracy z Węgierskim Instytutem Kultury w Warszawie oraz przy wsparciu Ambasady Węgier w Polsce, dobiegł końca.
Budapeszt
Podczas październikowego wyjazdu do Budapesztu uczniowie mieli okazję pogłębić swoją wiedzę na temat Węgier. Na liście nie zabrakło urokliwych zabytków miasta, Parlamentu, Zamku Królewskiego umiejscowionego na wzgórzu Budy, z którego można podziwiać panoramę miasta oraz wzgórza Gellerta. Na laureatach ogromne wrażenie wywarło Muzeum Terroru, które w niezwykły sposób ukazuje historię Węgier. Mimo napiętego grafiku był także czas na zakup pamiątek i lokalnych przysmaków.
– Podsumowując, była to jedna z najlepszych wycieczek w naszym życiu. Po czasie widzimy, że ciężka praca popłaca i warto jest włożyć w coś trochę serca. Z miłą chęcią wróciłybyśmy tam jeszcze raz. Chciałybyśmy wszystkim podziękować za tak wspaniałe wspomnienia – uczennice z Liceum Ogólnokształcącego nr 11 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Szczecinie.
Szczecin i Warszawa
Uczniowie z Petőfi Sándor Gimnázium z Budapesztu mieli natomiast okazję zobaczyć dwa polskie miasta – Szczecin i Warszawę. Wzięli również udział w debacie „Droga ku wolności”, która odbyła się z okazji inauguracji działalności Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie i obchodów 25-lecia istnienia naszej Fundacji. Zarówno Szczecin, jak i Warszawę laureaci zwiedzali z przewodnikiem, odnajdując w naszej historii podobieństwa do swoich dziejów. Stolicę Polski węgierscy uczniowie mogli podziwiać z tarasu widokowego na XXX piętrze Pałacu Kultury i Nauki. Najbardziej utkwiło im natomiast w pamięci Muzeum Powstania Warszawskiego.
Pilotażowy projekt „Droga ku wolności” spotkał się z dużym uznaniem zarówno nauczycieli, jak i uczniów.
Więcej informacji o projekcie w zakładce: Droga ku wolności