![](https://efrwp.pl/wp-content/uploads/2022/03/a76448eb5ee7c187d5b8cea1835f-240x300.jpg)
Zapraszamy do udziału w warsztatach śpiewu tradycyjnego, dedykowanych pracy nad pieśniami wielkopostnymi, które są wyjątkowym obszarem polskiego folkloru religijnego. Warsztaty adresowane są do wszystkich osób, zainteresowanych rozwijaniem umiejętności muzycznych i kompetencji kulturowych, niezależnie od wcześniejszego formalnego przygotowania muzycznego. Praca warsztatowa poświęcona będzie technice śpiewu tradycyjnego, zagadnieniom emisyjnym, stylistycznym i wykonawczym.
Warsztaty odbędą się w dniach 31.03 – 2.04.2017 w Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie k. Międzyzdrojów.
Warunki zgłoszenia
Aby wziąć udział w warsztatach należy wypełnić ankietę – do pobrania TUTAJ, a następnie przesłać ją na adres: e.grzybowska@efrwp.com.pl do dnia 28.03.2017.
Udział w zajęciach jest bezpłatny, uczestnicy pokrywają koszty związane z zakwaterowaniem podczas trwania warsztatów – szczegóły TUTAJ
Ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Warsztaty skierowane są do osób dorosłych.
Zajęcia poprowadzą: Ewa Grochowska – muzyk, nauczyciel śpiewu tradycyjnego, badaczka tradycji muzycznych wsi polskiej i stylów wokalnych w muzyce tradycyjnej Europy Środkowo – Wschodniej, Olga Kozieł – członkini wielu zespołów muzyki tradycyjnej, kuratorka cyklu „Koncerty domowe”, pedagog oraz Paweł Grochocki – psycholog i specjalista w obszarze muzykoterapii, śpiewak, który zajmuje się stylem śpiewu męskiego i folklorem religijnym.
Jaki jest cel warsztatów?
W niektórych regionach Polski stare, wielozwrotkowe pieśni wielkopostne są do dzisiaj pamiętane przez starsze pokolenie, praktykowane w żywej tradycji wspólnego śpiewu (również poza kościołem) i przekazywane młodszym. Pieśni te często śpiewane są w miejscowych wariantach melodycznych, utrwalonych w tradycji ustnej. Teksty pochodzą ze starych śpiewników ale także z zeszytów śpiewaczek i śpiewaków oraz osób prowadzących wspólny śpiew w parafii czy wspólnocie sąsiedzkiej (np. podczas pogrzebu) i w różnych okresach roku liturgicznego (śpiewy w Wielkim Poście, nabożeństwa majowe i czerwcowe, itd).
Chcemy zachęcić uczestników warsztatów, aby przyłączyli się do grona osób pielęgnujących te tradycje i zostali liderami takich zgromadzeń w swoim najbliższym otoczeniu. Podczas zajęć dowiemy się, jakie narzędzia są do tego potrzebne.
Plan warsztatów:
Piątek, 31.03
18.00 – 20.30 – spotkanie z prowadzącymi, wykład o tradycjach muzycznych związanych z okresem Wielkiego Postu, praca w grupach warsztatowych
Sobota, 1.04
11.00 – 19.00 – zajęcia warsztatowe (z dwugodzinną przerwą na obiad i odpoczynek)
Niedziela, 2.04
10.00 – 14.00 – zajęcia warsztatowe, podsumowanie spotkania, prezentacja efektów warsztatów (koncert)
Warsztaty tradycyjnych pieśni wielkopostnych są częścią pilotażowego programu „TUTEJSI: TRADYCJE MUZYCZNE POMORZA ZACHODNIEGO”, który jest realizowany w Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie w 2017 r. przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.