12 grudnia w Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Chęcinach odbyła się inauguracja nowego projektu realizowanego przez naszą Fundację – „ProgramujeMY kielecki”. W spotkaniu wzięli udział dyrektorzy 55 publicznych szkół podstawowych z pięciu powiatów województwa świętokrzyskiego, które wezmą udział w projekcie. Uczestnicy poznali jego założenia i harmonogram – pierwszy etap projektu rusza już w styczniu.
Celem „ProgramujeMY kielecki” jest nabycie nowych umiejętności w obszarze nauki programowania przez dzieci w wieku wczesnoszkolnym, a także podniesienie kompetencji cyfrowych osób dorosłych, w tym zwłaszcza nauczycieli nauczania wczesnoszkolnego.
W pierwszym etapie projektu, w ramach warsztatów teoretyczno-praktycznych, nauczyciele poszerzą swoje kompetencje cyfrowe, dowiedzą się, które z nich są przydatne w codziennej pracy nauczyciela oraz poznają podstawy programowania komputerowego. Jednym z istotnych elementów warsztatów będzie także szkolenie z metod nauki programowania w klasach I-III na podstawie nowoczesnych scenariuszy zajęć, opracowanych na potrzeby projektu. Pierwsze szkolenia odbędą się w dniach 12-13 stycznia br.
Następnie nauczyciele poprowadzą z uczniami cykl 12 dwugodzinnych zajęć edukacyjnych w szkołach, w trakcie których wykorzystają wiedzę zdobytą w trakcie szkoleń. Na potrzeby realizacji projektu wszyscy nauczyciele zostaną wyposażeni w tablety, a szkoły otrzymają co najmniej 6 zestawów klocków lego do nauki programowania.
W projekcie, który potrwa do grudnia 2019 bierze udział 200 nauczycieli oraz blisko 2000 uczniów z 55 publicznych szkół podstawowych z gmin wiejskich i miejsko-wiejskich woj. świętokrzyskiego. Projekt „programujeMY kielecki będzie realizowany na obszarze NUTS-3 podregion 52 kielecki i uczestniczy w nim 13 gmin: Bodzechów. Pawłów, Mniów, Bieliny, Nowa Słupia, Chęciny, Końskie, Ruda Maleniecka, Waśniów, Łopuszno, Radoszyce, Mirzec oraz Bodzentyn.
Więcej informacji o projekcie: programujeMY kielecki