Zajęcia z teorii muzyki, poznawanie budowy organów czy tajników prowadzenia chórów i zespołów wokalno-muzycznych z elementami dyrygentury – to tylko z nielicznych zagadnień, jakie odkryją uczestnicy nowego projektu Fundacji – OrgaNowy Elementarz. Jego celem jest podniesienie wiedzy i praktycznych umiejętności organistów kościelnych Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Projekt składa się z cyklu 10 szkoleń, obejmujących wiedzę teoretyczną z zakresu muzyki w liturgii oraz zajęć praktycznych z wykorzystaniem odrestaurowanych organów w Kolegiacie św. Mikołaja w Wolinie.
Pierwsze szkolenia z cyklu spotkań zaplanowanych w ramach OrgaNowego Elementarza odbyły się we wrześniu i październiku br. Jego uczestnicy – grupa 11-tu organistów kościelnych oraz osoby, które chcą pełnić tę funkcję, spotkało się w Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie k. Międzyzdrojów, aby poznać założenia projektu oraz wziąć udział w pierwszych zajęciach teoretycznych z wiedzy w obszarze teorii muzyki. Organiści razem z prof. Bogdanem Narlochem, światowej sławy specjalistą z zakresu muzyki liturgicznej, autorem treści edukacyjnych projektu, zapoznali się także z unikalnymi organami w wolińskiej kolegiacie.
Kolejne zajęcia odbędą się w dniach 16-17 listopada 2017 roku.
Więcej informacji o projekcie: OrgaNowy Elementarz
Patronat nad projektem objął prof. Dariusz Dyczewski Rektor Akademii Sztuki w Szczecinie oraz Akademia Sztuki w Szczecinie.