Podczas tegorocznej konferencji „Bieżące problemy rolnictwa i obszarów wiejskich w Europie oraz ocena szans i zagrożeń dla sektora, w horyzoncie czasowym 2016-2020” minister rolnictwa Ukrainy Oleksij Pavlenko mówił o trudnej sytuacji w jego kraju. Zaznaczył, że agresja Rosji pozbawiła Ukrainę 20 proc. gospodarki.
– Ale idziemy do przodu i robimy reformy. W ub.r. wyeksportowaliśmy 35 mln ton zboża i jesteśmy tuż za USA. Walczymy z korupcją. Walczymy o wartości europejskie – podkreślił.
Jak zaznaczył, rolnicy z Ukrainy nie chcą być postrzegani jako konkurencja dla rolnictwa UE. Dodał, że jego rząd w obszarze rolnictwa chce się wzorować na rozwiązaniach z Polski. – W tym roku chcemy podjąć szereg kroków m.in. prywatyzować gospodarstwa w tym np. mleczarnie. Chcemy też otworzyć rynek sprzedaży ziemi. Zapraszamy polski biznes, aby uczestniczył w wielu tych działaniach. Ukraina ma ogromny potencjał – zachęcał Pavlenko.
Obecny na konferencji Premier Jerzy Buzek podkreślił, że zawarta między UE a Ukrainą umowa o wolnym handlu przynosi zyski obu stronom. „Tak jak Ukraina czuje się bezpieczniej dzięki Unii europejskiej tak Unia czuje się bezpieczniej dzięki Ukrainie” – argumentował europoseł podkreślając jednocześnie, że możliwość sprzedaży produktów ukraińskich w Unii Europejskiej dało im „stempel” jakości co może ułatwić ekspansję na rynku globalnym.
O gotowości pomocy Ukraińcom zapewniał prezes Kapituły EFRWP, organizatora konferencji, Artur Balazs. – Chcemy pomóc Ukrainie. Chcemy podzielić się doświadczeniami dotyczącymi przebudowy rolnictwa, Polski i transformacji, chcemy te doświadczenia przenieść na Ukrainę. Jesteśmy do tego przygotowani – mówił TVP Info.
Dodał także, że fundacja podpisała porozumienie z ukraińskim ministerstwem rolnictwa i niedługo rozpocznie udzielanie mikropożyczek, które będą miały za zadanie aktywizować środowisko rolnicze.
Obecny na konferencji komisarz UE ds. rolnictwa i rozwoju wsi Phil Hogan powiedział, że Ukraina otrzymuje już teraz znaczące wsparcie 10 mld euro. – Chcielibyśmy, żeby polskie praktyki były wdrażane na Ukrainie – dodał.
Zrównanie dopłat w ramach WPR
Ważnym tematem spotkania ekspertów w Jasionce była także Wspólna Polityka Rolna. Za Zarówniem dopłat bezpośrednich dla rolników dla polskich rolników opowiadał się obecny na konferencji Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa.
– Wspólna polityka rolna wymaga zmian, przede wszystkim zmian w dopłatach bezpośrednich. Ten postulat stawiamy jasno. Polska będzie się domagała zrównania zasad konkurencji, poprzez zrównanie systemu dopłat – mówił TVP Info Krzysztof Jurgiel
Nagroda im. Józefa Ślisza
W czasie konferencji poinformowano, że od 2017 roku przyznawana będzie przez EFRWP nagroda im. Józefa Ślisza – działacza rolniczej „S” w latach 80. Ślisza wspomniał m.in. prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Przypomniał jego drogę polityczną, podkreślił przy tym, że był on „przywódcą, którego do przewodzenia trzeba było namawiać”.
– Zawsze starał się być z tyłu, choć jego rola była pierwszoplanowa. Był politykiem racjonalnym. Nie kierował się ambicjami, gdyby tak było, wiele rzeczy by się nie udało. Może był przywódcą mimo woli, ale wnosił do życia politycznego coś, czego wówczas brakowało – postawę racjonalną i pozbawioną emocji. To było bardzo dużo – zaznaczył lider PiS.
Zaprszamy do obejrzenia zdjęć z tegorocznej konfrencji.